Jak zadbać o lękliwego psa?
Lękliwy pies to problem, z którym spotyka się wielu właścicieli. Często strach przed innymi ludźmi czy psami wynika z błędów wychowawczych. Jednak czasem nie jest to zależne od nas. Nasz pupil mógł się wystraszyć spotkanego psa czy człowieka, co utkwiło mu w pamięci. Przez to w przyszłości może reagować agresywnie w stosunku do ludzi czy napotkanych psów. Jest to agresja lękowa, nad którą możemy pracować.
Jak zadbać o lękliwego psa?
Pies w czasie spacerów daje nam znać kiedy zacznie odczuwać niepokój. Może to być nagłe zatrzymanie się w miejscu bądź wchodzenie nam pod nogi. Powinien być to dla nas jasny sygnał, że coś na naszej drodze zaniepokoiło psa. W tej sytuacji wielu właścicieli popełnia błąd, którym jest ciągnięcie psa. Przez to nie dajemy psu czasu na zapoznanie się ze zbliżającym się obiektem. Tym obiektem może być pies bądź człowiek. W tej sytuacji pies bardziej się stresuje i stara się odstraszyć zagrożenie poprzez szczekanie. Agresja lękowa występuje często przez błędy wychowawcze, jednak czasem nie mamy na to wpływu. Ktoś bez naszej zgody może zaczepić psa na spacerze, co sprawi, że nasz pupil będzie bał się kontaktów z innymi.
Kiedy zbliżamy się do obiektu, który niepokoi psa warto odsunąć się na bok. Skracanie smyczy psa nic nie pomoże. W ten sposób odbieramy naszemu pupilowi możliwość oddalenia się na bezpieczną odległość. Pozostaje mu tylko szczekanie w celu odstraszenia zagrożenia. Najlepiej odsunąć się na bok tak, żebyśmy znaleźli się między naszym psem a zagrożeniem. Pozwoli to naszemu pupilowi obserwować obiekt z bezpiecznej odległości. Możemy także odwrócić uwagę psa, np. Poprzez rozsypanie smakołyków na trawie. Pies zajmie się szukaniem przysmaków, a zagrożenie się oddali. Dzięki temu pokażemy psu, żeby nie zwracał uwagi na przechodzących ludzi czy psy. Pomocna może okazać się także nauka komendy równaj. Jeśli już z daleka nasz pies szczeka na inne psy, to najlepiej zejść na bok i wydać komendę siad. Nagradzamy psa kiedy ten siadzie i przestanie szczekać. Następnie czekamy aż zbliżający się pies nas ominie. Z czasem będziemy mogli skracać dystans dzielący nas od zbliżających się ludzi bądź psów.
Sylwester to trudny czas dla lękliwych psów. Hałasy wystrzałów petard mogą być bardzo stresujące nawet dla psów, które na co dzień nie są lękliwe. Warto przed sylwestrem zaopatrzyć się w leki uspokajające dla psa. Łazienka w domu to często miejsce bez okien. Jest tam zatem znacznie ciszej niż w pokojach. Warto zatem pozwolić psu wejść do łazienki w sylwestra. Pozwoli mu to mniej się stresować. Dobrze sprawdzą się także zabawki na przysmaki. Dzięki temu pies zajmie się zabawą, co pozwoli mu lepiej znieść hałasy. Wśród właścicieli psów panuje błędne przekonanie, że nie powinniśmy głaskać przestraszonego psa, gdyż w ten sposób wzmacniamy w nim strach. Jest to jednak złe podejście. Kiedy pies się czegoś boi często sam przychodzi do nas i prosi o głaskanie. Pozwala mu się to wyciszyć i zrelaksować. Jeśli nie będziemy głaskać psa kiedy ten się czegoś wystraszy, to pokażemy mi jedynie, że nie może liczyć na wsparcie z naszej strony.