Ciekawe informacje o wiewiórkach
Na świecie istnieje około trzystu gatunków wiewiórek. Dziś można je spotkać praktycznie w każdym lesie na świecie.
Główne cechy charakterystyczne wiewiórki
Pod względem wielkości wiewiórka jest niewielka, jej długość wynosi od 38 do 45 cm. Ma krótkie, silne nogi i używa tylnych nóg do wsparcia, zwłaszcza gdy używa swoich dwóch przednich nóg, aby włożyć jedzenie do ust.
Jej paznokcie są zakrzywione i ostre i używa ich do chwytania kory drzew podczas przeskakiwania między nimi z wielką wprawą i zręcznością. Średnia długość życia wiewiórki wynosi od 3 do 10 lat i może się zmieniać w zależności od gatunku i warunków, w jakich żyje.
Jedną z jej głównych cech jest niewątpliwie zakrzywiony w kształcie litery S ogon, który jest puszysty, ma wiele włosków i u niektórych gatunków stanowi połowę całkowitej długości ciała wiewiórki. Ogon pełni również niezwykle ważną rolę, gdyż pomaga wiewiórce utrzymać równowagę.
Kolor futra wiewiórki jest brązowy i waha się wokół tego odcienia, chociaż u niektórych gatunków kolor jest raczej miedziany lub czerwonawy, który może być bardziej intensywny u niektórych gatunków, takich jak wiewiórka czerwona, lub mniej intensywny u innych, takich jak wiewiórka koreańska. Ma spiczaste uszy i wystające zęby sieczne, które służą do siekania pokarmu. Nawiasem mówiąc, uderzające jest to, że te zęby nigdy nie przestają rosnąć, stając się w ten sposób wadą, ponieważ w końcu powodują problemy z oddychaniem i żuciem. Ponadto dorosłe wiewiórki mają wyjątkowy wzrok, który pozwala im błyskawicznie dostrzec wszystko wokół.
Zachowanie
Pod względem zachowania wiewiórki nie są naturalnie towarzyskie w stosunku do ludzi, ale można sprawić, by się do nas przyzwyczaiły i zaufały. Informacje o wiewiórce jako zwierzęciu domowym tutaj. Ponadto są to zwierzęta dzienne (z wyjątkiem latającej wiewiórki), aktywne, zwinne i szybkie.
Wiewiórki, które żyją w bardzo zimnych miejscach, hibernują podczas zimy, owijając ogon wokół ciała. Jednak, choć śpią, nie śpią głęboko, aby w obliczu jakiegokolwiek zagrożenia mogły szybko zareagować i w razie potrzeby uciec z pełną energią. Niektóre odmiany są biegłymi pływakami, a inne potrafią nawet latać, jak w przypadku latającej wiewiórki.
Gdzie mieszkają wiewiórki?
Ogólnie rzecz biorąc, wiewiórki mają tendencję do życia w lasach iglastych na całym świecie, chociaż w niektórych regionach istnieją pewne odmiany, które nie występują w innych.
Preferują również ciepłe miejsca i często hibernują, aby chronić się przed zimnem, jeśli mieszkają w regionie, gdzie zimna pora roku jest ekstremalna. Wiewiórki znane są z budowania nor, które budują sumiennie i zapewniają dwa wyjścia, dzięki czemu w pewnych przypadkach, gdy zostaną zaatakowane, mogą uciec przez jedno z wyjść.